Read Kağıttan Kentler by John Green Free Online


Ebook Kağıttan Kentler by John Green read! Book Title: Kağıttan Kentler
The author of the book: John Green
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 723 KB
Edition: Pegasus Yayınları
Date of issue: 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Kağıttan Kentler:

Kendini ararken kaybolmanın ve yeni bir başlangıçla hayat ile aşkı keşfetmenin hikâyesi...

Quentin Jacobsen tüm hayatını, maceraperestliğin kitabını yazmış Margo Roth Spiegelmanı uzaktan severek geçirmiştir. Bu yüzden Margo tıpkı bir ninja gibi giyinmiş halde penceresine tırmanıp zekice planladığı intikam savaşına onu davet edince Quentin, Margonun peşine düşer.

Genç kızla sabaha kadar ortalığı karıştırdıktan sonra okula giden Quentin, her zaman bilinmezlerle dolu olan Margonun artık tam bir gizeme dönüştüğünü keşfedecektir. Fakat kısa süre sonra ipuçları olduğunu ve bunların kendisi için bırakıldığını fark eder. Birbirinden bağımsızmış gibi görünen ipuçlarının peşinde inatla ilerlemesine rağmen Quentin, Margoya ne kadar yaklaşırsa, tanıdığını sandığı kızdan o kadar uzaklaştığını görecektir...

"Hem kahkaha attıracak kadar komik hem de gerçekten dokunaklı."
-Kliatt-

"Greenin kalemi hayret verici... Bir şeyin nasıl hissettirdiğini, göründüğünü, etkilediğini sayfa sayfa belgeliyor. Büyüleyici, zekice kurgulanmış ve fazlasıyla duygusal."
-School Library Journal-

"Green sadece sıradışı bir zekâya sahip değil, aynı zamanda derinlemesine düşünen ve duygusal biri. Ayrıca muhteşem üslubu, eğlenceli ve aydınlatıcı metinleriyle mükemmel bir uyum içinde."
-Booklist-

"Printz ödüllü Green ne yapması gerektiğini iyi biliyor; derin ve zeki bir oğlan ile bu oğlanın sevgisini, okurları tatmin edecek bir üslupla sunuyor: İçten ve gerçekten komik diyaloglar, iç içe geçmiş ancak inandırıcı bir gizem ve tadından yenmeyen yan karakterler."
-Kirkus Reviews-

"Keyifli, zekâ dolu diyaloglar ve insanı şaşırtacak derinlikte bir sezgi yeteneği... Gerçekten etkileyici bir kitap."
-VOYA-

Read Ebooks by John GreenRead information about the author

Ebook Kağıttan Kentler read Online! Librarian Note: There is more than one author in the Goodreads database with this name.

John Green's first novel, Looking for Alaska, won the 2006 Michael L. Printz Award presented by the American Library Association. His second novel, An Abundance of Katherines, was a 2007 Michael L. Printz Award Honor Book and a finalist for the Los Angeles Times Book Prize. His next novel, Paper Towns, is a New York Times bestseller and won the Edgar Allen Poe Award for Best YA Mystery. In January 2012, his most recent novel, The Fault in Our Stars, was met with wide critical acclaim, unprecedented in Green's career. The praise included rave reviews in Time Magazine and The New York Times, on NPR, and from award-winning author Markus Zusak. The book also topped the New York Times Children's Paperback Bestseller list for several weeks. Green has also coauthored a book with David Levithan called Will Grayson, Will Grayson, published in 2010. The film rights for all his books, with the exception of Will Grayson Will Grayson, have been optioned to major Hollywood Studios.

In 2007, John and his brother Hank were the hosts of a popular internet blog, "Brotherhood 2.0," where they discussed their lives, books and current events every day for a year except for weekends and holidays. They still keep a video blog, now called "The Vlog Brothers," which can be found on the Nerdfighters website, or a direct link here.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Kağıttan Kentler
Read EBOOK Kağıttan Kentler by John Green Online free

Download PDF: kattan-kentler.pdf Kağıttan Kentler PDF