Read Hayati Yalanlar - Basit Gerçekler by Daniel Goleman Free Online


Ebook Hayati Yalanlar - Basit Gerçekler by Daniel Goleman read! Book Title: Hayati Yalanlar - Basit Gerçekler
The author of the book: Daniel Goleman
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 839 KB
Edition: ARION Yayınevi
Date of issue: 2006
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Hayati Yalanlar - Basit Gerçekler:

"HAYATİ YALANLAR, BASİT GERÇEKLER" kendimizi aldatma yollarının basit bir analizi. Daniel Goleman, en özel ilişkilerimizi günlük yaşantılarımızı ve ortak gerçeklerimizi, olayların acı verici iç yüzlerini ve kötü anılarını gömmek suretiyle nasıl çarpıttığımızı açığa çıkartmak için, beyin fonksiyonlarından sosyal dinamiklere dek bütün delil türlerini kaynak olarak kullanıyor. Kendini aldatma psişik olarak kendimizi korumayı ifade eder ve bu, bir toplumun tanımının katıldığı bir hayatta kalma oyunudur. Fakat kendini aldatma, bazen zararsız olabildiği gibi bazen de tehlikeli ve ölümcül olabilir. Bu kitap, psikolojik varlığımız merkezinde yer alan bir konu hakkında hem meydan okuyan sorular sormakta, hem de bunları açıklamaktadır.

Read Ebooks by Daniel GolemanRead information about the author

Ebook Hayati Yalanlar - Basit Gerçekler read Online! Author of Emotional Intelligence and psychologist Daniel Goleman has transformed the way the world educates children, relates to family and friends, and conducts business. The Wall Street Journal ranked him one of the 10 most influential business thinkers.

Goleman’s Emotional Intelligence was on The New York Times best sellers list for a year-and-a-half. Named one of the 25 "Most Influential Business Management Books" by TIME, it has been translated into 40 languages. The Harvard Business Review called emotional intelligence (EI) “a revolutionary, paradigm-shattering idea.”

Goleman’s new book, Focus: The Hidden Driver of Excellence, argues that attention — a fundamental mental ability for success — has come under siege. Leadership that gets results demands a triple focus: on our inner world so we can manage ourselves; on others, for our relationships; and on the outer forces that shape our organizations and society itself.

His more recent books include The Brain and Emotional Intelligence, and Leadership: The Power of Emotional Intelligence - Selected Writings.

Ebooks PDF EpubAdd a comment to Hayati Yalanlar - Basit Gerçekler
Read EBOOK Hayati Yalanlar - Basit Gerçekler by Daniel Goleman Online free

Download PDF: hayati-yalanlar-basit-gerekler.pdf Hayati Yalanlar - Basit Gerçekler PDF