Read Yaratıcı Dehanın Sırları by Michael Michalko Free Online


Ebook Yaratıcı Dehanın Sırları by Michael Michalko read! Book Title: Yaratıcı Dehanın Sırları
The author of the book: Michael Michalko
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 717 KB
Edition: Koridor Yayıncılık
Date of issue: 2008
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Yaratıcı Dehanın Sırları:

“NATO VE ABD ORDUSU İSTİHBARAT UZMANLARI İLE AKADEMİSYENLERİ TARAFINDAN BAŞVURU KAYNAĞI OLARAK KULLANILAN KİTAP”

Yaratıcılık tam olarak nedir? Neden bazı insanlar diğerlerine göre daha yaratıcıdır? Sırları öğrenilebilir mi? Bir çığır açan bu kitapta dünyaca ünlü bir yaratıcılık uzmanı olan Michael Michalko tüm bu sorulara ve daha fazlasına yanıt vererek günlük hayatınızda kolayca uygulayabileceğiniz teknikleri tanıtıyor. Michalko okuyuculara yaratıcı insanların nasıl düşündüklerini anlatmak ve sırlarını açıklamak için Leonardo da Vinci'den Charles Darwin'e, Thomas Edison'dan Walt Disney'e kadar tarihteki en büyük yüz düşünürü mercek altına alıyor. Entrepreneur dergisinin bu kitabı iş dünyasında “mutlaka okunması gereken” kitaplar arasında göstermesi bir raslantı değildir. Yaratıcılığı uyandırmak için pratik egzersizler ve stratejiler sunan bu özgün kitap düşünme tarzınızda bir dönüm noktası yaratmayı ve günlük hayatta karşınıza çıkan zorlukları yenmede yenilikçi çözümler üretmenize yardımcı olmayı hedefliyor.

Artık siz de başka hiç kimsenin görmediği gibi görebilir, düşünmediği gibi düşünebilirsiniz.

Read Ebooks by Michael MichalkoRead information about the author

Ebook Yaratıcı Dehanın Sırları read Online! Michael Michalko is one of the most highly acclaimed creativity experts in the world. As an officer in the U.S. Army, Michael organized a team of NATO intelligence specialists and international academics in Frankfurt, Germany, to research, collect, and categorize all known inventive-thinking methods. His team applied the methods to various NATO military, political, and social problems and produced a variety of breakthrough ideas and creative solutions to new and old problems. Michael later applied these creative-thinking techniques to problems in the corporate world with outstanding successes. The companies he worked with were thrilled with the breakthrough results they achieved, and Michael has since been in the business of developing and teaching creative-thinking workshops and seminars for corporate clients around the world.

He is the author of the best-seller THINKERTOYS: A HANDBOOK OF CREATIVE THINKING TECHNIQUES.

He is also the author of Thinkpak (A Brainstorming Card Set), which is a novel creative-thinking tool that is designed to facilitate brainstorming sessions, and Cracking Creativity (The Secrets of Creative Geniuses)which describes the common thinking strategies creative geniuses have used in the sciences, art, and industry throughout history and shows how we can apply them to become more creative in our business and personal lives.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Yaratıcı Dehanın Sırları
Read EBOOK Yaratıcı Dehanın Sırları by Michael Michalko Online free

Download PDF: yaratc-dehann-srlar.pdf Yaratıcı Dehanın Sırları PDF